Messengers elect Committee on Nominations

DALLAS (BP) -- Messengers to the Southern Baptist Convention have elected the 68-member Committee on Nominations for 2018-2019

to represent the 34 states or territories qualified for representation on the committee according to SBC Bylaw 30.

The committee, with at least one layperson from each qualified state or territory, was elected during the June 12-13 SBC annual meeting in Dallas.

The committee will make nominations to messengers at the June 2019 SBC annual meeting in Birmingham, Ala., for trustees to the SBC boards and committees.

An asterisk denotes the committee member is a layperson. All others are church vocation workers.

ALABAMA -- Morgan Bailey, Canaan Baptist, Bessemer; *Chad Young, Macedonia Baptist, Ranburne.

ALASKA -- Durward (Butch) Strickland, Grandview Baptist, Anchorage; *Anita Kovtynovich, Schrock Road Community, Wasilla.

ARIZONA -- Heriberto Osobampo, First Southern Baptist, Phoenix; *Jim Loui, First Chinese Baptist, Phoenix.

ARKANSAS -- Mike Cloud, First Baptist, Russellville; *Lynn McGee, Hot Springs Baptist, Hot Springs.

CALIFORNIA -- Kyung Chan Kim, Korean Baptist, Richmond; *Wayne Templeton, New Creation Bible Fellowship, Tracy.

COLORADO –-- Ray Shirley, Monument Baptist, Grand Junction; *Chet Blue Sky, Ken Caryl Baptist, Littleton.

FLORIDA -- Ted Traylor, vice chair, Olive Baptist, Pensacola; *Neill Robins III, Anastasia Baptist, St. Augustine.

GEORGIA -- Bucky Kennedy, chair, Concord Baptist, Clermont; *Nancy Bautista, Amistad Christina, Gainesville.

HAWAII -- Nelson Chapman, Central Baptist, Honolulu; *Emiko Takaki, First Baptist, Haleiwa.

ILLINOIS -- Nate Nupanga, Crossroads Community, Carol Stream; *Judy Taylor, Dorrisville Baptist, Harrisburg.

INDIANA -- Robert Parnell, Black Oak Baptist; *Christina Schulz, First Baptist, Elberfeld.

KANSAS/NEBRASKA -- Joe Stiles, First Southern Baptist, Lawrence, Kan.; *Nole Sanderson, Cross Point, Hayes, Kan.

KENTUCKY -- Travis Farris, Walnut Memorial Baptist, Owensboro; *Ann Naylor, First Twelve Mile Baptist, California.

LOUISIANA -- Jeffrey Smart, Cook Baptist, Ruston; *David Darland, Temple Baptist, Ruston.

MARYLAND/DELAWARE/D.C. -- Jon Doulet, Sycamore Hill, Hockessin, Del.; *Larry Willis, Pleasant View Baptist, Port Depot, Md.; *

MICHIGAN -- Tim Jones, The Road, Allen Park; *Helen Henley, Sunrise, Midland.

MISSISSIPPI -- Scott Thomas II, First Baptist, Lake; *Art Stevens, First Baptist, Jackson.

MISSOURI -- Mitch Jackson, Miner Baptist, Sikeston; *Bonnie Carter, Carpenter Street Baptist, Moberly.

NEVADA -- John Mark Simmons, Highland Hills Baptist, Henderson; *Tracy Ford-Graves, Shadow Hills Baptist, Las Vegas.

NEW ENGLAND -- Riley Prather, Green Valley Crossing, Putnam, Ct.; *David Holland, Cornerstone City, Norwich, Ct.

NEW MEXICO -- Jeff Moody, Emmanuel Baptist, Farmington; *Pam Mayes, First Baptist, Raton.

NEW YORK -- Craig Jackson, Agape Baptist, Newark; *Alan Yates, Central Baptist, Olean.

NORTH CAROLINA -- Robin Fisher, Sunset Avenue Baptist, Rocky Mount; *Judy Lewis, Pole Creek Baptist, Candler.

NORTHWEST -- *Carla Goss, New Hope Baptisg, Creswell, Ore.; *Fran Kirk, Pinnacle South Hill, Spokane, Wash.

OHIO -- Thaddeus Griggs, North Fairfield Baptist, Fairfield; *Debra Lynch, First Baptist, Bradford.

OKLAHOMA -- Heath Tucker, First Baptist, Skiatook; *Jennifer Murray, Southeast Baptist, Muskogee.

PENNSYLVANIA/SOUTH JERSEY -- Mike Coleman, Edgewood Baptist, Beaver Falls; *Henrietta Doyle, West Hills Baptist, Moon Township.

SOUTH CAROLINA -- Doug Mize, First Baptist, Greer; *Max Sherbert, First Baptist, Duncan.

TENNESSEE -- Steve Freeman, Grace Baptist, Springfield; *Jeff Pettis, First Baptist, Sevierville.

TEXAS -- Ivy Shelton, First Baptist, Waskom; *Richard Fryer, First Baptist, Sunnyvale.

UTAH/IDAHO -- Charles Petty, Second Baptist, Ogden, Utah; *Whitney Sapp, Salmon Valley Baptist, Salmon, Idaho.

VIRGINIA -- Terry Smith, Jerusalem Baptis *t, Fairfax Station; *William Singleton, Midway Baptist, Phenix.

WEST VIRGINIA -- David Sommerville, First Baptist, Craigsville; Tiana Rucker, Good Shepherd, Scott Depot.

WYOMING -- James Coonis, Mountainview Fellowship, Sheridan; *Cindy Ma, Emmanuel Baptist, Rock Springs.

Download Story