Winners announced in communicators’ competition

JACKSONVILLE, Fla. (BP)--Two states’ children’s homes, a local church, a state foundation, a state convention and a national agency were top winners in the Baptist Communicators Association’s 1999 Wilmer C. Fields Awards.

The awards were announced at the group’s annual workshop April 22-24 in Jacksonville, Fla.

Addressing the group were Calvin Miller, professor of preaching and ministries studies, Beeson Divinity School, Samford University, Birmingham, Ala.; Hal Wingo, retired editor of Life and People magazines, Richmond, Va.; Joseph Nolan, former public relations executive and communications professor, Jacksonville, Fla.; and Mark Pinsky, senior religion reporter at the Orlando (Fla.) Sentinel and former religion writer for the Los Angeles Times.

Officers elected to serve the organization for the next year were: Mark Wingfield, Baptist Standard, president; Eddy Oliver, Georgia Baptist Convention, program chair; Scott Vaughan, South Carolina Baptist Convention, program chair-elect; Stephanie Delgado, LifeWay Christian Conference Center at Glorieta, awards chair; Diane Reasoner, Georgia Baptist Convention, professional development coordinator; Kim Burke, Tennessee Baptist Children’s Homes, membership vice president; Sean Taylor, North American Mission Board, newsletter editor; Tim Norton, Christian Index, treasurer; and Roy Jennings, retired, Baptist Memorial Health Care System, historian.

Winners announced at the group’s awards banquet were:

Grand Prize Winners:

Arthur S. Davenport Award for exceptional achievement in public relations was awarded to LifeWay Communications Department at LifeWay Christian Resources for “Corporate Name Change.”

M.E. Dodd Award for exceptional achievement in electronic media went to Jim Edminson at the Louisiana Baptist Children’s Home for “100 Years.”

M.E. Dodd Award for exceptional achievement in emerging technology was given to Kim Burke, Gerald Stow, and Bryant Millsaps at the Tennessee Baptist Children’s Home for “Tennessee Baptist Children’s Home website.”

Frank Burkhalter Award for exceptional achievement in news writing was awarded to Ken Camp and Dan Martin from the Baptist General Convention of Texas for “Healing Communities.”

Leonard Holloway Award for exceptional achievement in feature writing was given to Russell Rankin from Buckner Foundation for “Romania: The Power of Touch.”

Fon H. Scofield Award for exceptional achievement in publication photography also went to Russell Rankin from Buckner Foundation for “Romania: The Power of Touch.”

Albert McClellan Award for exceptional achievement in print media and design was awarded to Larry Thompson, Susan Word, and Wade Mealer from Bellevue Baptist Church, Memphis, Tenn., for “Light & Truth.”

Public Relations & Development Division

Total Public Relations Campaign (Regional)--1st Place Award: Scott Vaughan, South Carolina Baptist Convention, 1998 BSU Student Missions. 2nd Place Award: Scott Vaughan, South Carolina Baptist Convention, 1997 Annual Report.

Total Public Relations Campaign (National)--1st Place Award: LifeWay Communications Department, LifeWay Christian Resources, Corporate Name Change. 2nd Place Award: Associated Baptist Press Staff, Dawn Richerson, Creative Revolutions, Faithworks Magazine Marketing.

Total Development Campaign (Regional)--1st Place Award: Larry Thompson, Wade Mealer, Jim Barnwell, Bellevue Baptist Church, Love Offering Campaign. 2nd Place Award: KBHC Development and Communications Department, Kentucky Baptist Homes for Children, Home, More than a Place.

Special Project or Special Event--1st Place Award: Associated Baptist Press Staff, Dawn Richerson, Creative Revolutions, Faithworks Magazine Launch. 2nd Place Award: Office of Advancement, Buckner Foundation, In Our Hands Campaign.

Electronic Media Division

Feature Production (More than 15 minutes)--Honorable Mention: Robert Reeves, Larry Brannin, Kentucky Baptist Convention, When the World Comes to You.

Feature Production (Less than 15 minutes)--1st Place Award: Jim Edminson Louisiana Baptist Children’s Home, 100 Years. 2nd Place Award: Doug Rogers, J.K. Edwards, South Carolina Baptist Convention, Freedom Behind the Fence.

Promotional Productions--1st Place Award: Cooperative Baptist Fellowship Communications Staff, Durham Media Group, People ... Doing Missions in a World Without Borders. 2nd Place Award: Tim Norton, Bill Neal, John Pierce, The Christian Index, Read the Source

Commercials or PSAs (Video)--1st Place Award: Randy Durham, Durham Media Group, Wake Forest University. 2nd Place Award: Scott Collins, Buckner Foundation, Bales for Buckner.

Web Sites--1st Place Award, Kim Burke, Gerald Stow, Bryant Millsaps, Tennessee Baptist Children’s Homes, Tennessee Baptist Children’s Homes website. 2nd Place Award: Robert Reeves, Kentucky Baptist Convention, Kentucky Baptist Convention website.

News Writing Division

News Article (Newspaper)--1st Place Award, Tim Palmer, Word & Way, Association Votes Out Marshfield Church Over Charismatic Practices. 2nd Place Award: Ken Camp, Baptist General Convention of Texas, South Central Texas Flood.

News Series (Newspaper)--1st Place Award, Mark Wingfield, Baptist Standard, Sinner Court. 2nd Place Award: Laurie Lattimore, The Alabama Baptist, Conflict in the Church.

Opinion (Editorial for newspaper)--1st Place Award, Mark Wingfield, Baptist Standard, A murder, a play and the homosexual debate. 2nd Place Award: Bill Webb, Word & Way, Home or Public Schools? Or both?

Opinion (Editorial for magazine)--1st Place Award, Joe Conway, Gibbs Frazuer, Missy Greenoe, North American Mission Board, Punctation Peculiarity. 2nd Place Award: Joe Conway, Carolyn Curtis, Mike Ebert, North American Mission Board, What Am I doing here?

Opinion (First person column for newspaper)--1st Place Award, Bob Terry, The Alabama Baptist, God Welcomed Her Home. 2nd Place Award: Lynn P. Clayton, Baptist Message, In this case, the ‘trip’ not taken made all the difference

Opinion (First person column for newsletter)--1st Place Award, Craig Bird, Baptist Children’s Homes of North Carolina, Admit it -- Communications a Calling. 2nd Place Award: Norman Jameson, Baptist Children’s Homes of North Carolina, In A Word: Grow.

Investigative Reporting (Single article)--1st Place Award, Mark Wingfield, Baptist Standard, WMU Studying it’s claim to Carver School endowment. 2nd Place Award: Laurie Lattimore, The Alabama Baptist, No regulation: nonalcoholic strip clubs bare it all.

Investigative Reporting (Series)--1st Place Award, Bob Allen, Associated Baptist Press, Missionaries in China criticize ‘covert’ methods. 2nd Place Award: Bob Terry, The Alabama Baptist, IMB Relations with China.

Interpretive Reporting (Single article)--1st Place Award, Michael C. Blackwell, Baptist Children’s Home of North Carolina, Carlyle Morney as Ethicist. 2nd Place Award: Tim Palmer, Word & Way, Success 1998: 23,000 hear faith, service keys to true success.

Interpretive Reporting (Series)--1st Place Award, Ken Camp, Dan Martin, Baptist General Convention of Texas, Healing Communities. 2nd Place Award: C. Lacy Thompson, Louisiana Baptist Message, Never Forget -- the Holocaust and why it is important.

Feature Writing Division

Feature Article (Newspaper)--1st Place Award, Russell Rankin, Buckner Foundation, Texas, Orphans’ Hearts Connect. 2nd Place Award: Dana Williamson, Baptist Messenger, Jalen Beth -- A life that matters.

Feature Article (Magazine)--1st Place Award, Sean Taylor, Carolyn Curtis, Missy Greenoe, North American Mission Board, Radical Faith. 2nd Place Award: Chip Alford, LifeWay Christian Resources, Reducing the Risk of Sexual Abuse at Church. Honorable Mention, Scott Collins, Buckner Foundation, Half Way.

Feature Article (Newsletter)--1st Place Award, Dannah Prather, Kentucky Baptist Homes for Children, Play therapy helps kids overcome abuse. 2nd Place Award: Dannah Prather, Kentucky Baptist Homes for Children, Moving Day Closing in for Wilderness.

Feature Series (Newspaper)--1st Place Award, C. Lacy Thompson, Louisiana Baptist Message, ‘They that wait’ - lessons from the wilderness of grief. 2nd Place Award: Lonnie Wilkey, Baptist and Reflector, Crisis in Ministry Series.

Feature Series (Magazine)--1st Place Award, Russell Rankin, Buckner Foundation, Romania: The Power of Touch. 2nd Place Award: Mary E. Speidel, International Mission Board, Mozambique: Ready for a Savior.

Advertising & Promotional Copy Writing (Single Ad)--1st Place Award, Larry Thompson, Wade Mealer, Bellevue Baptist Church, Missions and Evangelism Expo ad. 2nd Place Award: Larry Thompson, Wade Mealer, Bellevue Baptist Church, Young Married Classes Ad.

Advertising & Promotional Copy Writing (Scripts)--1st Place Award, Doug Rogers, South Carolina Baptist Convention, Telling Sailors About Jesus. 2nd Place Award: Dawn Richerson, Creative Revolutions, Faithworks Multimedia Presentation Script.

Advertising & Promotional Copy Writing (Special materials)--1st Place Award, Tanya Dawson*, Woman’s Missionary Union, WMU Annual Report. 2nd Place Award: Amanda Phifer, South Carolina Baptist Convention, Thy Kingdom Come brochure copy.

Photography Division

Magazine Photography (Color single)--1st Place Award, Russell Rankin, Buckner Foundation, Food for the Hungry. 2nd Place Award: Paul E. Huse, Missouri Baptist College, Spartan Basketball.

Magazine Photography (Color series)--Honorable Mention, Russell Rankin, Buckner Foundation, Romania: The Power of Touch.

Newspaper Photography (Black & white single)--1st Place Award, David Winfrey, Western Recorder, ROE: Abortion Industry built on lies. 2nd Place Award: David Winfrey, Western Recorder, One Happy Camper.

Newspaper Photography (Color single)--1st Place Award, Rex Harrell, The Alabama Baptist, Twisted Terror. 2nd Place Award: Joe Westbury, The Christian Index, “I just looked up ... .”

Newspaper Photography (Color series)--1st Place Award, Amanda Phifer, South Carolina Baptist Convention, April 1998 Romania Missions team. 2nd Place Award: Rex Harrell, The Alabama Baptist, Twisted Terror.

Print Media & Design Division

Periodicals (State Baptist newspaper)--1st Place Award; Baptist Standard Staff, Baptist Standard; (TIE) 2nd Place Award: The Alabama Baptist Staff, The Alabama Baptist; (TIE) 2nd Place Award: The Christian Index Staff, The Christian Index.

Periodicals (National or regional magazine)--1st Place Award, Associated Baptist Press Staff, Faithworks Magazine. 2nd Place Award: Real Life Staff, Western Recorder, Real Life.

Periodicals (Limited audience magazine)--1st Place Award, William Nunnelley, Mary Wimberley, Scott Camp, Samford University, Seasons. 2nd Place Award: Randy Shebek, Russell Rankin, Scott Collins, Buckner Foundation, Buckner Today.

Periodicals (Other newspaper, news magazine or tabloid)--1st Place Award, Larry Thompson, Susan Word, Wade Mealer, Bellevue Baptist Church, Light & Truth. 2nd Place Award: Norman Jameson, Michael Blackwell, Baptist Children’s Home of North Carolina, Charity and Children.

Periodicals (Newsletter)--1st Place Award, Larry Thompson, Susan Word, Wade Mealer, Bellevue Baptist Church, Messenger. 2nd Place Award: Dannah Prather, Robert Reeves, Kentucky Baptist Children’s Homes, Baptist Children’s Messenger.

Periodicals (Best redesigned periodical)--1st Place Award, On Mission Magazine Staff, North American Mission Board, On Mission Magazine; (TIE) 2nd Place Award: Brian Smith, Prestonwood Baptist Church, The Profile; (TIE) 2nd Place Award: Miller Murphy, Connie Maxwell Children’s Home, Conversations.

Publications (Annual report)--1st Place Award, Theresa Barnett, Woman’s Missionary Union, WMU Annual Report. 2nd Place Award: LifeWay Communications Department, LifeWay Christian Resources. Helping You Experience God.

Publications (Brochure or booklet)--1st Place Award, Brian Hardy, South Carolina Baptist Convention, Equestrian Ministry Brochure; (TIE) 2nd Place Award: Terry Walton, Peter Junker, David Brown, Cooperative Baptist Fellowship, Good News … God is Calling; (TIE) 2nd Place Award: Larry Thompson, Wade Mealer, Bellevue Baptist Church, Love Offering brochure.

Publications (Book)--1st Place Award, Robert Eisele, Ray Jones, Pola Firestone, William Jewell College, Cardinal is Her Color. 2nd Place Award: Carol Causey, Rhonda Reeves, Timothy Robinson, Teri Easterling, Woman’s Missionary Union, Tell Me About God.

Publications (Special print materials)--1st Place Award, Brian Hardy, South Carolina Baptist Convention, They Kingdom Come Notebook. 2nd Place Award: Larry Thompson, Wade Mealer, Bellevue Baptist Church, Missionary Prayer Guide.

Graphic Art Design (Logo design)--1st Place Award, Kentucky Baptist Convention Communications, Kentucky Baptist Convention Logo. 2nd Place Award: Brian Hardy, South Carolina Baptist Convention, Thy Kingdom Come Logo.

Graphic Art Design (Illustration)--1st Place Award, Brian Hardy, South Carolina Baptist Convention, Women Equipped to Share the Living Water. 2nd Place Award: Missy Greenoe, Suzy Schultz, North American Mission Board, Spiritual Heartcheck.

Graphic Art Design (Brochure or booklet)--1st Place Award, Randy Shebek, Buckner Foundation, Buckner International, 2nd Place Award: Larry Thompson, Wade Mealer, Bellevue Baptist Church, Woman’s Ministry brochure.

Graphic Art Design (Cartoon)--Honorable Mention, Missy Greenoe, North American Mission Board, Finding the Approach that fits you.

Graphic Art Design (Special print materials)--1st Place Award, Larry Thompson, Wade Mealer, Bellevue Baptist Church, Youth Ministry Calendar. 2nd Place Award: Larry Thompson, Wade Mealer, Bellevue Baptist Church, Memphis Passion Play program.

Creative Ideas Award: Brian Smith, Prestonwood Baptist Church, “For the Sake of the Call” Easter Commitment Cards

Brand Management Award (Outstanding Presentation and commitment to brand loyalty)--Woman’s Missionary Union, National Acteens Convention promotional materials.

Advertising/Printed Promotional Materials (Poster or flyer)--1st Place Award, Kyle Mize, Bryan Mize, Louise Sharp, Howard Payne University, Express Yourself Through Music. 2nd Place Award: Norman Jameson, Baptist Children’s Home of North Carolina, Thanksgiving Offering Poster.

Advertising/Printed Promotional Materials (Direct single mail)--1st Place Award, Larry Thompson, Wade Mealer, Bellevue Baptist Church, Fall Direct Mail Postcard. 2nd Place Award: Dawn Richerson, Ramona Stalinescu, Creative Revolutions, All Souls Welcome.

Advertising/Printed Promotional Materials (Direct mail campaign)--1st Place Award, Terry Walton, David Brown, Grace Powell Freeman, Cooperative Baptist Fellowship, CBF Offering for Global Missions. 2nd Place Award: Dawn Richerson, Creative Revolutions, Faithworks Subscription Campaign.

Advertising/Printed Promotional Materials (Print advertisement)--1st Place Award, Craig Bird, Mary Candyce Sanders, Baptist Children’s Homes of North Carolina, Improve Your Vision. 2nd Place Award: Missy Greenoe, Joe Conway, Sean Taylor, North American Mission Board, Better by the Pound.

Advertising/Printed Promotional Materials (Special materials)--1st Place Award, Richard Bodenhamer, Theresa Barnett, Woman’s Missionary Union, MissionQuest Launch Campaign. 2nd Place Award: Brian Hardy, South Carolina Baptist Convention, State Missions Promotional Packet.

Next year’s meeting will be Marc 29-April 1 in Chicago.


*Name changed for security concerns.

Download Story